Залежність від шопінгу та її причини

Author admin    Category Шопінг     Tags 8 лет назад
shopingom1

Незважаючи на те, що залежність від шопінгу ще не настільки вивчена, як, наприклад, залежність від наркотиків, щоб зайнятися її усуненням на рівні суспільства, формування даного явища, так само як і інших соціальних проблем, відбувається під впливом багатьох факторів, тому причини шопінгоманії мають психологічний, соціальний та економічний характер.

Багато психологи схильні використовувати термін «шопінгоманія» для позначення нестриманості в покупках. Вони вважають, що наснагу і радість в передчутті покупок і момент їх вчинення порівнянні з скороминущим задоволенням від вживання наркотиків, зазначає criminalss.net.

Однією з головних причин шопінгоманії є психологічні особливості та людські пристрасті. У словнику психологічних термінів відсутнє пояснення такого поняття, як шопінгоманія, однак той факт, що подібне порушення психіки призводить до скоєння надмірних покупок, його можна зарахувати до групі душевних захворювань.

Голова іранської асоціації психіатрів Сейєд Ахмад Джалілі в інтерв’ю з кореспондентом аналітичного відділу інформаційного агентства IRNA називає однією з причин шопінгоманії пристрасну натуру людей і зазначає наступне: «Багато хто з таких людей не можуть встояти перед власними пристрастями і починають робити численні і часто непотрібні покупки».

Між тим людські пристрасті являють собою один з факторів, що підсилюють шопінгоманію. Справа в тому, що в деяких випадках люди починають здійснювати надмірні покупки для самоствердження і залучення до себе уваги.

Відзначаючи відсутність у деяких людей впевненості у власних силах, Джалілі стверджує: «На відміну від пристрастей впевненість у собі формується в процесі конкуренції, яка, до речі, представляє одну з проблем нашого сучасного суспільства».

Людські емоції і їх прояв у різні моменти також є одним із стимулів, що підсилюють тягу до здійснення покупок. До числа таких емоцій відносяться радість, смуток, нестриманість і так далі.

Однак шопінгоманія виникає не тільки через склад характеру людини і його пристрастей. Посилює пристрасть до покупок також соціальна структура суспільства і його поділ на класи. В суспільстві, де конкуренція розвинена дуже сильно і в більшості випадків певні межі між різними класами відсутні, навряд чи розвиток у людини шопінгоманії залежить тільки від нього самого.

Однією з найважливіших соціальних причин вчинення надмірних покупок є суспільне середовище, у якій живе людина і під впливом якої він знаходиться, включаючи сюди навіть конкретне місце проживання. Багато фахівців упевнені, що проживання в тих чи інших районах або містах може бути причиною марнотратства або, навпаки, скупості людей. В іранській народній культурі це проявляється навіть у тому, що жителям окремих міст приписуються певні якості характеру.

Професор соціології Вільного ісламського університету в Тегерані Мохаммад Хосейн Бохрані, коментуючи в інтерв’ю кореспонденту IRNA роль соціальних факторів у формуванні шопінгоманії, стверджує: «Звичайно, не можна заперечувати психологічний фактор у розвитку схильності здійснювати надмірні покупки, проте він тісно пов’язаний з культурою, так і суспільним середовищем».

Зокрема, він зазначає такий факт: «Серед людей, схильних здійснювати значне число покупок, найбільше представників середнього класу. Вони намагаються підвищити власний соціальний рівень і тому починають купувати багато різних речей, які часом їм навіть не потрібні».

В інтерв’ю кореспонденту IRNA економіст Махмуд Джамсаз, відзначаючи класову різницю у способах витрати своїх грошових коштів, підкреслює наступний момент: «Люди, добробут яких різко підвищилася, проявляють набагато більшу схильність до витрат, що саме по собі служить причиною збільшення пропозицій на ринку товарів і послуг».

Говорячи про дійсні потреби кожної сім’ї і поширеному в наші дні суперництві в плані придбання нових речей, Джамсаз зазначає: «У такій ситуації покупки, здійснювані іншими людьми, стають якимись критеріями для власних надбань. Таким чином, все більше з’являється таких речей, які куплені без потреби, а просто з бажання продемонструвати власні фінансові можливості».

Голова асоціації психіатрів Ахмад Джалілі говорить про це наступним чином: «Зрозуміло, різноманітність товарів, що продаються у місті незрівнянно з їх обмеженим асортиментом в сільській місцевості, що саме по собі є чинником, що впливає на тягу до покупок».

Ще однією соціальною причиною схильності людей до надмірних покупок можна назвати рекламу, трансльовану по супутникових і національних каналах і розраховану саме на бажання споживання. Якщо той чи інший засіб масової інформації рясніє рекламою модного одягу або предметів розкоші для дому або сім’ї, навряд чи його постійна аудиторія залишиться до неї байдужою.

Професор Мохаммад Хосейн Бохрани вважає рекламу в ЗМІ однією з причин великої популярності торгових центрів, при цьому основну частину їх покупців складають представники середнього класу.

Текст російською: http://inosmi.ru/world/20140502/219974140.html

Автор записи:

Новые комментарии

Популярные записи

Цікаве у мережі

Останні публікації

Додатково