Для майбутніх гігантів e-commerce, які виникали наприкінці 1990-х в США, проблема доставки не стояла зовсім: каталожній торгівлі майже сто років, інфраструктура була до такого повороту подій готова, ринок доставки працював справно. Потреби дрібних гравців чудово - за мінімальними цінами і при дотриманні тимчасових стандартів - обслуговувала пошта.Тому американцям ніколи не зрозуміти занепокоєння російських інтернет-магазинів доставкою. Серед міських служб доставки в Москві немає визнаних лідерів, тобто компаній, до яких звертаються дуже багато продавців. Над ринком тяжіє невдала спроба створення спеціалізованого міського кур'єра - "Служби-77" (свіжий приклад організації фірмової служби мережею "Ельдорадо" теж вражає масштабами витрат - $60 млн).

Зате тут існують лідери невизнані. За словами Андрія Хлуса, керуючого партнера компанії Logistics Field Audit, ринок заповнений невідомими героями, великими кур'єрськими фірмами, формально самостійними, але сильно залежать від одного замовника. Такий, наприклад, "Про-кур'єр", 90% замовлень якого припадає на Ozon.ru. Максим Захір розповідає, що доставку "М.відео" в Москві забезпечує підрядна компанія. За його словами, її кур'єри-співробітники пройшли в "м. Відео" спеціальне навчання. Андрій Хлус впевнений, що це теж компанія одного клієнта. І найближчим часом ситуація навряд чи зміниться.

Доставка по Росії виглядає більш різноманітно. Тут є фірми, послуги яких прямо заточені під запити інтернет-торговців. Наприклад, СПСР, DPD ("Армаділло") і "Грузовозофф" спочатку орієнтувалися на доставку збірних вантажів та згодні приймати від клієнта навіть одну посилку. Після кризи на цій "галявині" стає все тісніше: видимий рух в сегмент доставки почали компанії, які передовсім задовільняють попит на великі перевезення,- Tablogix, Itella, FM, STS.

Зацікавилися сегментом і міжнародні компанії, фахівці, що спеціалізуються на доставці документів,- UPS, DHL, TNT. Причина, за словами Андрія Хлуса, досить проста: маржа від клопітного збірного вантажу може перевищувати дохід від відправки єдиної великої партії в 10 разів. Саме тому більшість невеликих інтернет-магазинів, пише postup.in.ua, користуються все-таки послугами "Пошти Росії" - в особі її "дочки" "EMC Пошта Росії". Це одне із найекономічніших рішень, а база - 42 тис. поштових відділень - найбільш широка.

До послуг інших компаній інтернет-магазини, за словами Андрія Хромова, звертаються, коли вантаж не підпадає під вимоги розбірливою EMC. Або коли бізнес інтернет-магазину досить маржинальний (буває й таке) - наприклад, KupiVIP уклав контракт з СПСР. Втім, післякризове розширення кола учасників може призвести до зниження цін і великих можливостей для російської інтернет-торгівлі.

За матеріалами http://www.retail.ru/articles/43509/