Як торгувати в Москві, не сплачуючи €3 тис. в рік за кожен квадратний метр орендованої площі? Через інтернет, звичайно. Крім дешевого вхідного квитка в e-commerce мене приваблює і божевільна динаміка ринку.

У докризові роки він зростав на 40% щорічно, навіть в 2009 році збільшився на 20%, склавши, за даними порталу Oborot.ru, 150 млрд руб. А враховуючи, що електронний рітейл у нас поки що становить трохи більше 1% всього роздробу, поле для гри представляється взагалі безкрайнім.

У мене знайомі як змовились: хто турецькими сумочками починає через мережу торгувати, хто англійськими сувенірами. От і подумав: чим я гірший? Для початку вирішив прицінитися до самого насущного - їжі. Благо тут теж є консультант з кола знайомих. Наталя Кулакова, гендиректор інтернет-магазину Onovamnadom.ru до цього працювала в "Комерсанті" та інших виданнях.

"На інші ринки мене змусила подивитися криза,- зізнається Наталя.- Разом з друзями ми вирішили створити інтернет-магазин". Професійний склад на ресурсі Кулакової відчувається - і в слогані "Доставка вантажів повсякденного попиту", і у відповідях на звернення покупців. Невже завдяки цьому колезі вдасться втиснутися в нішу, де вже міцно влаштувався великий "Качкодзьоб"? "Хто ходить в "Мегу", а хтось - в ЦУМ",- пояснює мені Наталя.

Поширивши логіку традиційного рітейлу на інтернет, моя наставниця прийшла до висновку, що треба відкривати щось на кшталт "Сьомого континенту": дискаунтер зажадав би дуже великого стартового капіталу. У великого і дешевого конкурента можна відбивати вимогливих покупців тільки за рахунок якості сервісу.

Дуже важливо, щоб операціоністки розмовляли з покупцями ввічливо, комплектувальники замовлення нічого не плутали, а головне - своєчасна доставка продуктів. Причому щоб все швидко псується і заморожене привозили в термосумках (дискаунтери, як правило, обходяться картонними коробками). Ну і зрозуміло, культурна листування з покупцями - з тієї ж "преміальної" серії.

Плюс, відповідно, Onovamnadom.ru торгує не самими простецькими продуктами. Можна, звичайно, купити і пиво в пластиковій пляшці, але принципові для бізнесу асортимент французьких сидрів по 300-400 руб. Ще важливо, щоб клієнти могли платити не тільки готівкою при доставці. Налагодивши електронні канали оплати, Наталя Кулакова вийшла на клієнтів, які купують не для себе, а для престарілих батьків.

"Спочатку ми налагодили спільний сервіс з "Яндекс.Деньги",- розповідає Наталя.- Це зручно, коли потрібно, наприклад, оплатити воду для мами. Але клієнти відразу ж почали вимагати інший спосіб оплати пластикові карти". Це вже додаткова стаття витрат, адже платіжні системи працюють не безкоштовно. Найпростіший спосіб налагодити з ними відносини - звернутися в компанію (наприклад, "Робокасса" або Assist), яка приймає платежі через усі існуючі платіжні системи, але за це бере 3-4% суми платежів.