"Найважливіше в магазині - це вітрина, каталог з товарами,- каже Григорій Баранов, директор розробки інтернет-проектів компанії Vipro.- Потрібні зручні кошик замовлень, форма оплати і вибору доставки. Плюс інформаційні розділи, опис компанії. Все повинно бути простим і ненав'язливим, у кілька кліків".Якщо в магазині багато товарів, потрібна система фільтрування, пошук по параметрам. Плюс особистий кабінет, щоб люди залишали про себе інформацію, форма реєстрації. Можна впроваджувати системи, що забезпечують лояльність: знижки за наступні покупки. Потрібні форми, через які можна залишати відгуки про товари. Чим більше видів комунікації з продавцями, тим краще, треба використовувати телефон, "аську", Skype.

Важливо, щоб користувач отримував відповідь не пізніше ніж через півгодини після запиту, щоб у покупця було враження, що його слухають, що це не мертвий сайт, пояснює Григорій Баранов. Якщо ризикнути і звернутися до невідомого виробника, можна зробити все це за 50-100 тис. руб. Нещодавно з'явився варіант - не платити за створення сайту, а взяти його в оренду. Такий сервіс рекламує сайт insales.ru - ця компанія розробляє мені сайт на стандартній платформі, а я виплачую за нього близько 5 тис. руб. щомісяця.

Таким чином, ті 100 тис., які я планував витратити на сайт, вистачить на півтора року оренди. У моїх знайомих, з'їли собаку на e-commerce, до цієї "матриці" є ряд професійних претензій, але і вони визнають, що сама модель є дуже цікавою. На перших порах я до неї і вдамся. Зате використовую свій навик - не полінуюся написати кілька запальних абзаців про кожен товар: в пошукових системах сайти з унікальним контентом автоматично потрапляють вище тих, які копіпастять один одного. Розкрутка все ж потрібна. "Її вартість залежить від популярності пошукових слів,- розповідає Григорій Баранов.

- Перегріта ситуація із запитами про пластикових вікнах, нерухомості, міжкімнатних дверях або, наприклад, навантажувачах - тут ціни починаються від 100 тис. руб. в місяць. По електроніці теж дуже конкурентні запити, розкрутка по слову "ноутбук", наприклад, коштує від 80 тис. руб. За місяць з новим сайтом вийти в топ-10 нереально. Якщо тема популярна, потрібно півроку". Навіть якщо у мене буде мінімальний штат - один менеджер на телефоні, за ці шість місяців (умовний термін виходу на беззбитковість) його зарплата з'їсть ще близько 200 тис. руб. Свого кур'єра в мене на перших порах не буде: поки покупців мало, вигідніше передати на аутсорсинг. Гроші на оренду сайту - не менше 30 тис. руб. за півроку. Плюс треба підключити телефонний номер, записати автоінформатор і платити абонентську плату - ще 20 тис.

Ще одна стаття витрат: магазин хоч і віртуальний, товар все одно треба десь зберігати. Якщо навіть зняти для цього невелику площу - 30-50 кв. м - і посадити туди менеджера, оренда коштуватиме не менше 25 тис. руб. в місяць - вважай, ще 150 тис. руб. за півроку. Загальна: треба мати не менше 1 млн руб., щоб створити вітрину. І ще не менше 1 млн руб., щоб на перших порах наповнити цю вітрину товаром. Вкладення, одним словом, чималі, а заробіток здається занадто ефемерним, враховуючи, що низьку ціну поставити я не зможу. Треба, загалом, шукати рідкісний товар.