Перший - це зростання професіоналізму. Рівень професіоналізму, який потрібний для успіху зростає. Ті, хто цього ще не зрозумів, зазнає збитків. Наприклад, управління стоками. На Заході ми можемо купувати стоки 79% (і більше) нижче оптової ціни. І це не тому, що вони дурні і не розуміють, як треба працювати. Навпаки, вони професійно працюють з товарними залишками.

На нашому ринку я бачу все більше підприємців, готових робити так само. Ті постачальники, хто думає по-іншому, сильно програють. Багато бізнесменів кажуть, що у них є залишок з позаминулого року і хочуть віддати його за собівартістю. Але виявляється, що їх собівартість включає мита та зберігання через 2 роки! Така система управління стоками просто не буде працювати.

Ще приклад, у Красноярську недалеко від Leroy Merlin стоїть гігантський магазин DIY. Він помер, не зміг конкурувати, тому що Leroy Merlin більш професійна компанія.

Другий тренд - це боротьба брендів, виробників за прямий вихід до споживача. Багато брендів відкривають власні інтернет-магазини. Я думаю, у наступні 5 років з'явиться багато західних компаній, які будуть обслуговувати російський ринок з Росії, маючи тут товарні запаси.

Читайте також: Заправка картриджей Samsung сулит большую экономию

Третій тренд. З'являються нові цікаві та успішні концепції в офлайн ритейлі. Ми багато говоримо про міжнародних компаніях, проте є дуже успішні регіональні гравці, наприклад, в американському Техасі працює ритейлер, який робить 21 млрд. доларів і не збирається виходити за межі штату. І таких компаній багато, в тому числі і в Росії, але про них мало говорять. Регіональні ринки перспективні, на них можна багато чого досягти.